Skomętno Wielkie I, gm. Kalinowo, pow. ełcki, woj. warmińsko-mazurskie. Renowacja nagrobka żołnierskiego na cmentarzu ewangelickim
Małgorzata Karczewska
Cmentarz ewangelicki z mogiłą wojenną z czasów I wojny światowej położony jest około 700 m na północny wschód od wsi, po południowej stronie szosy do wsi Długie (dz. geod. nr 113).
Cmentarz rozmieszczony jest na planie nieregularnego prostokąta. Układ całości czytelny, kwater i mogił częściowo czytelny. Z ogrodzenia cmentarza zachowały się betonowe słupki. W północnej części cmentarza znajduje się zbiorowa mogiła jedenastu nieznanych żołnierzy niemieckich poległych w 1914 r., oznaczona betonowym nagrobkiem w formie krzyża. Cmentarz ewangelicki objęty jest ochroną prawną przez wpis do rejestru województwa warmińsko-mazurskiego nr A-2872 z 29.09.1989 r. Pracami konserwatorskimi objęty został betonowy nagrobek znad mogiły zbiorowej żołnierzy armii niemieckiej poległych w czasie I wojny światowej. Został on oczyszczony z mchu i porostów, a następnie pomalowany farbą w kolorze białym, co jest zgodne z jego wyglądem w okresie międzywojennym. Inskrypcje nagrobne odnowiono farbą w kolorze czarnym.
Prace renowacyjne zostały przeprowadzone zgodnie z programem prac konserwatorskich, opracowanym przez dr Małgorzatę Karczewską, stanowiącym załącznik do wniosku Wójta Gminy Kalinowo o wydanie pozwolenia na renowację betonowych nagrobków na cmentarzu wojennym w miejscowości Skomętno Wielkie, gm. Kalinowo, dz. nr. 113 obręb Skomętno Wielkie, skierowanego do Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Materiały zamieszczone w serwisie są chronione prawem autorskim i mogą być wykorzystywane przez użytkowników zgodnie z licencją Creative Commons BY-NC-ND, tj. umożliwiającą użytkownikom serwisu kopiowanie i rozpowszechnianie utworu pod warunkiem uznania autorstwa, tylko do użytku niekomercyjnego i bez utworów zależnych.
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/