Ranty, gm. Wydminy. Leśna mogiła z czasów I wojny światowej
Małgorzata Karczewska
Mogiła żołnierza armii niemieckiej położona jest w lesie, bezpośrednio na wschód od drogi Ranty – Wydminy, w odległości około 1 km na północ od zabudowań wsi Cegielnia Ranty. Grób w wysokim, betonowym obramowaniu znajduje się na skraju wyniesienia i jest dobrze widoczny z drogi.
Nad mogiłą umieszczony został krzyż wycięty z grubej blachy, z rozszerzającymi się końcami ramion, o formie nawiązującej do Krzyża Żelaznego.
Urządzanie mogiły zakończono 1 maja 1922 r. Opiekunem był Ehlers, właściciel majątku Ranty. Koszty budowy zostały poniesione przez mieszkańca Giżycka nazwiskiem Talla.
W połowie lat 30. XX w. mogiła była zadbana, obsadzona rozchodnikiem. Opiekę nad nią sprawowała szkoła w Radziach, za co otrzymywała pięć marek rocznie. Przez 45 lat po zakończeniu II wojny światowej grób pozostawał bez opieki instytucjonalnej. Na fotografiach wykonanych w latach 90. XX w widać, że ktoś dbał o niego w miarę swoich możliwości. Złamany krzyż został prowizorycznie umieszczony nad grobem, na mogile stawiano znicze. Dokumentacja konserwatorska mogiły sporządzona została w 1993 r. i od tego czasu mogiła jest obiektem zabytkowym. Na remont czekała jednak 21 lat. Przeprowadzono go w 2014 r. ze środków i staraniem Gminy Wydminy.
Małgorzata Karczewska, Ojczyzna poległych. Cmentarze z czasów I wojny światowej w powiecie giżyckim, Białystok 2020, w druku. Tam wcześniejsza literatura.
Materiały zamieszczone w serwisie są chronione prawem autorskim i mogą być wykorzystywane przez użytkowników zgodnie z licencją Creative Commons BY-NC-ND, tj. umożliwiającą użytkownikom serwisu kopiowanie i rozpowszechnianie utworu pod warunkiem uznania autorstwa, tylko do użytku niekomercyjnego i bez utworów zależnych.
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/