Brożówka, gm. Kruklanki. Mogiła wojenna na cmentarzu ewangelickim
Małgorzata Karczewska
Kreis Angerburg, Friedhof 11
Cmentarz ewangelicki majątku Brożówka (Gansenstein, Kr. Angerburg) znajduje się około 1,5 km na południe od centrum wsi i około 275 m na północ od skrzyżowania szosy łączącej Kruklanki i Możdżany lub Żywki z drogą do Brożówki, bezpośrednio po zachodniej stronie tej drogi, w lesie.
Na początku lat dwudziestych XX w. był to nowo założony cmentarz, z północną, zachodnią i południową granicą wyznaczoną niskim wałem, bez ogrodzenia, otoczony młodnikiem sosnowym. Wnętrze cmentarza było pozbawione drzew. Mogiła wojenna, w której spoczywa czternastu nieznanych żołnierzy armii rosyjskiej znajduje się w południowo-zachodnim narożniku nekropoli. Grób o wymiarach około 5 x 3 m, zorientowany dłuższą osią wzdłuż linii północ-południe, oznakowany był wówczas drewnianym krzyżem.
Cmentarz ewangelicki w Brożówce został zdewastowany po zakończeniu II wojny światowej, jego elementy napowierzchniowe są nieczytelne. Wszystkie nagrobki i obramowania mogił zostały zniszczone, a ich pozostałości usunięte z terenu nekropoli.
Lista poległych spoczywających na cmentarzu wojennym w Wierciejkach – por. Małgorzata Karczewska, Groby i cmentarze I wojny światowej w powiecie giżyckim, Białystok 2022. Tam też wykaz źródeł oraz wcześniejsza literatura.
Materiały zamieszczone w serwisie są chronione prawem autorskim i mogą być wykorzystywane przez użytkowników zgodnie z licencją Creative Commons BY-NC-ND, tj. umożliwiającą użytkownikom serwisu kopiowanie i rozpowszechnianie utworu pod warunkiem uznania autorstwa, tylko do użytku niekomercyjnego i bez utworów zależnych.
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/